Bitcoin’i altını bırak NVIDIA’ya bak

Bu yıl en çok konuşulan yatırım araçlarından olan Bitcoin yüzde 67.7 değerlenirken, rekor üstüne rekor kıran altının ons fiyatı yüzde 16 yükseldi. Bir diğer yandan gümüş, kakao ve kahve gibi emtialar ise yılın ilk döneminin beklenmeyen yıldızları oldu. 2024, birçok yatırımcının yüzünün güldüğü bir yıl olurken, ABD’de bazı sürpriz yatırım araçları yılın ilk bölümüne damga vurdu. ABD merkezli bilgi teknolojisi şirketi Supermicro Computer, bu yıl yatırımcısına yüzde 234.7 oranında kazandırdı. Nvidia ise yılın ilk 13 haftasında yüzde 84 oranında kazandırarak bütün endeksleri geride bıraktı.

‘EN ÖNEMLİ HİSSE’

Teknoloji şirketlerinin hisselerinde yaşanan ralliden pozitif etkilenen Supermicro, bu yıl S&P 500 endeksine de katıldı. Goldman Sachs analistlerine göre ‘dünyanın en önemli hissesi’ olan Nvidia, 2.2 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük üçüncü hissesi konumuna ulaştı. Benzer şekilde bu yıl yüzde 48.9 yükselen Meta ve yüzde 51.8 kazandıran Micron da yapay zekanın oluşturduğu heyecanla teknoloji şirketlerinin hisselerinde yaşanan hızlı yükselişte başı çekenler arasında yer aldı.

PİYASA DEĞERİ 1.3 TRİLYON DOLAR 

Küresel borsalar pozitif bir yıl geçirirken, ABD’nin S&P500 endeksi bu yıl yüzde 9.5, Nasdaq endeksi ise yüzde 9.8 yükselerek çift haneli getirilere yaklaştı. ABD borsalarında getirilerde teknoloji şirketleri ilk sıraları domine etti. Kriptolar ise hem Bitcoin’in borsa yatırım fonu başvurusunun kabul edilmesi hem de bu ay gerçekleşecek yarılanma etkisiyle 1.3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Önde gelen kripto para birimi Bitcoin, bu yıl yüzde 67.7 değerlenirken, Ethereum ise yüzde 54.7 kazandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x